Korsarz Korsarz
689
BLOG

Pomnik Prezydentów na Górze Chełmskiej

Korsarz Korsarz Kultura Obserwuj notkę 0

Prawdopodobnie 8 maja zostanie odsłonięty na Górze Chełmskiej pod Koszalinem pomnik dwóch prezydentów-pielgrzymów - Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy odwiedzili tutejsze sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Pomnik stanie w miejscu, gdzie alejka wiodąca od bramy na szczyt, skręca w stronę głównych schodów wspinających się w stronę sanktuarium. Tutaj właśnie zostanie ustawiony kilkutonowy głaz, do którego zamocowana będzie tablica z godłem Rzeczypospolitej i napisem:

PAMIĘCI PIELGRZYMÓW
DO MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ
PREZYDENTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
RYSZARDA KACZOROWSKIEGO I LECHA KACZYŃSKIEGO
12.02.2000 - 14.05.2009

Prezydent Ryszard Kaczorowski przyjechał do Koszalina w lutym 2000 roku na zaproszenie ówczesnego senatora RP Krzysztofa Majki (obecnie ambasador RP w Republice Korei). Senator pełnił wówczas funkcję przewodniczącego społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Wizyta symbolizowała nawiązanie więzi przez powojennych mieszkańców Ziem Zachodnich z przedwojenną II Rzeczpospolitą, przybywającą w osobie jej ostatniego prezydenta, który w grudniu 1990 roku przekazał insygnia władzy pierwszemu prezydentowi wolnej Rzeczypospolitej, Lechowi Wałęsie. Oznaczała trwanie Polski nad Bałtykiem, przypieczętowane Zaślubinami z Morzem w 1920 roku w Pucku i w 1945 roku w Kołobrzegu.



Powyżej: Prezydent Ryszard Kaczorowski przed santuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej, 12 lutego 2000 (Foto: Tadeusz Rogowski)
 

Prezydent rozpoczął wizytę od złożenia wieńców pod Pomnikiem Ofiar Bolszewizmu przed koszalińską katedrą, obejrzał w teatrze sztukę "Betlejem polskie", spotkał się ze studentami Wyższego Seminarium Duchownego oraz Politechniki Koszalińskiej, odwiedził Sanktuarium na Górze Chełmskiej, spotkał się z harcerzami, uczcił żołnierzy spod Monte Cassino składając kwiaty pod tablicą pamiątkową 14. Batalionu Żbik, znajdującą się w kościele Ducha Świętego. Kulminacyjnym momentem wizyty było podpisanie Aktu Erekcyjnego budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wobec braku zgody SLD-owskich władz Koszalina na budowę pomnika, dokument przekazano biskupowi koszalińsko-kołobrzeskiemu Marianowi Gołębiewskiemu w depozyt honorowy. Pomnik Marszałka został uroczyście odsłonięty 11 listopada 2003 roku, w Święto Niepodległości.



Powyżej: Prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu z młodzieżą w Politechnice Koszalińskiej, 14 maja 2009(Foto: Adam Paczkowski)
 

Prezydent Lech Kaczyński przyjechał do Koszalina 14 maja 2009. Wcześniej poznał bardzo dobrze miasto, przez pięć lat wykładając na jednej z koszalińskich uczelni. W tamtych latach często dostrzegano go wśród uczestników Mszy św. w kościele Ducha Świętego. Wizyta trwała zaledwie kilka godzin, ale dobrze zapadła w pamięci koszalinian. Prezydent przyjechał ze Sławna, pierwsze kroki kierując ku sanktuarium na Górze Chełmskiej, gdzie oczekiwali na niego prezydent miasta Mirosław Mikietyński i biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Opowiadano, że w sanktuarium modlił się za swoją mamę, która wówczas chorowała. Prosił też siostry z Góry Chełmskiej o modlitwę w tej intencji. W darze otrzymał oprawną w skórę Kronikę Wendlanda, niezwykły opis historii miasta dokonany przez koszalińskiego dziejopisarza z XVIII wieku. Z Góry Chełmskiej prezydent Lech Kaczyński pojechał do Politechniki Koszalińskiej, gdzie oczekiwali na niego studenci i uczniowie szkół średnich. Tutaj wygłosił wykład "Pytanie o tożsamość młodzieży polskiej w jednoczącej się Europie Narodów". Na zakończenie wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w obecności kompanii honorowych jednostek koszalińskiego garnizonu oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich. Otrzymał statuetkę, replikę pomnika Marszałka, który mógł powstać dzięki nadzwyczajnemu zaangażowaniu innego prezydenta, Ryszarda Kaczorowskiego.

Kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej znajduje się w miejscu średniowiecznego sanktuarium, zniszczonego w okresie reformacji, odbudowanego w ostatniej dekadzie XX wieku. 1 czerwca 1991 roku, podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, rozpoczynającej sie od Koszalina, papież Jan Paweł II dokonał poświęcenia kaplicy.

Dwaj prezydenci, pielgrzymi do koszalińskiego sanktuarium, oddający pokłon marszałkowi Piłsudskiemu w koszalińskim pomniku na placu Zwycięstwa - zginęli razem 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystość ku czci pomordowanych oficerów polskich.
 


 

Na podstawie www.koszalin7.pl. Dziękujemy.

Korsarz
O mnie Korsarz

Ponieważ mam tylko mały statek, nazywają mnie bandytą; ty, ponieważ masz wielką flotę, nazywają cię zdobywcą. (Św. Augustyn)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura